Sort by

Marie has logged 188 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeepers Creepers: Reborn

Jeepers Creepers: Reborn

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Zone: A 60th Anniversary Celebration

The Twilight Zone: A 60th Anniversary Celebration

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invincible Armour

The Invincible Armour

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Visitor

The Visitor

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paws of Fury: The Legend of Hank

Paws of Fury: The Legend of Hank

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien Predators

Alien Predators

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Betty: They Say I’m Different

Betty: They Say I’m Different

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Candy

Bad Candy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Evil

The Evil

1978
×
★★
Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beast

Beast

2022
×
★★
Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry