Sort by

london has logged 328 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Downton Abbey: The London Season

Downton Abbey: The London Season

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Joker: Put on a Happy Face

Joker: Put on a Happy Face

2020
×
Read the review Edit this entry