Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Shoah

    ★★★★★

  • The Gleaners and I

    ★★★★★

  • Forbidden Games

    ★★★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Amour

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • 3 Women

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 235 Films watched
  • 19.6 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Henry V

Jan 1

Most Watched

Tokyo Story

twice

Parasite

twice

Last Film

Crime Busters

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
154 films
Comedy
54 films
Romance
42 films
Thriller
27 films
Documentary
26 films
Adventure
26 films
War
26 films
Action
25 films
Fantasy
24 films
History
21 films
USA
108 films
France
42 films
UK
32 films
Italy
16 films
Germany
14 films
Japan
10 films
Hong Kong
8 films
India
7 films
USSR
6 films
Sweden
6 films
English
149 films
French
49 films
Italian
23 films
German
22 films
Spanish
15 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Russian
9 films
Cantonese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 25

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Super Mario Bros.
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Stranger in Town
Average weighted rating:

3.2

Films LadyGuuGuu watched in 2019

  • Crime Busters
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Midsommar
  • Late Spring
  • Deliverance
  • The Lighthouse
  • Aaja Nachle
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • The Master
  • Animalympics
  • Anomalisa
  • Maleficent
  • Tokyo Story
  • Tokyo Story
  • Conan the Barbarian
  • Midnight Run
  • Super Mario Bros.
  • Joker
  • Demon City Shinjuku
  • The Man Who Laughs
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Us
  • Young Frankenstein
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Eraserhead
  • Elle
  • The Exterminating Angel
  • Carnival of Sinners
  • The Story of Film: An Odyssey
  • I Married a Witch
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Memories of Murder
  • La Grande Bouffe
  • Scenes from a Marriage
  • Irma la Douce
  • Parasite
  • Fireworks
  • Hercules
  • Parasite
  • Violent Cop
  • Divorce Italian Style
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • The Golden Voyage of Sinbad
  • The Neon Demon
  • Rashomon
  • Sailor Moon SuperS: The Movie: Black Dream Hole
  • Addams Family Values
  • The Lobster
  • The Addams Family
  • The Talented Mr. Ripley
  • Persona
  • The Room
  • A Stranger in Town
  • Angel Heart
  • Melancholia
  • Sunset Boulevard
  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Dredd
  • Mad Max 2
  • Fantastic Voyage
  • Near Dark
  • The Magnificent Butcher
  • My Big Night
  • A Better Tomorrow
  • Risky Business
  • Hot Shots!
  • Trading Places
  • My Lucky Stars
  • Scrooged
  • Sixteen Candles
  • Winners & Sinners
  • Aladdin
  • Lethal Weapon
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Few Good Men
  • Jason and the Argonauts
  • Good Morning
  • Harvey
  • Berberian Sound Studio
  • The Kid
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Johnny Got His Gun
  • 3 Women
  • Les Vampires
  • The Puppetmaster
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • The Mad Masters
  • Tongues Untied
  • Earth
  • Yeelen
  • Zabriskie Point
  • La Roue
  • Last Chants for a Slow Dance
  • The Gleaners and I
  • Deseret
  • Fires Were Started
  • Gomorrah
  • Entranced Earth
  • Through the Olive Trees
  • Wavelength
  • Strike
  • Shadows
  • The Garden of the Finzi-Continis
  • Whiplash
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • The War Game
  • The Cool World
  • Land Without Bread
  • Deewaar
  • Heavy Metal
  • Man of Iron
  • Napoleon
  • Dog Star Man
  • Wild Reeds
  • High School
  • Méditerranée
  • Too Early/Too Late
  • The Cow
  • Manila in the Claws of Light
  • The Crowd
  • The Shop on Main Street
  • Vinyl
  • Utu
  • Leaving Neverland
  • Hill 24 Doesn't Answer
  • Red Sorghum
  • David Holzman's Diary
  • The Travelling Players
  • Captains Courageous
  • La Belle Noiseuse
  • Yol
  • Sherman's March
  • The Man in Grey
  • Sergeant York
  • The Best of Youth
  • Sans Soleil
  • Distant
  • Silver Lode
  • The Asthenic Syndrome
  • Three Lives and Only One Death
  • Red River
  • Mother India
  • Center Stage
  • Flaming Creatures
  • The Given Word
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • A Tale of the Wind
  • Zero Kelvin
  • Lucia
  • The Reckless Moment
  • No Fear, No Die
  • The Night of the Shooting Stars
  • Secrets & Lies
  • Force of Evil
  • The Baker's Wife
  • The Time to Live and the Time to Die
  • A Matter of Life and Death
  • Written on the Wind
  • Dilwale Dulhania Le Jayenge
  • Bad Day at Black Rock
  • The Cloud-Capped Star
  • The Awful Truth
  • Before the Revolution
  • The Heiress
  • Orphans of the Storm
  • Walkabout
  • Tabu
  • Orpheus
  • Vagabond
  • Gimme Shelter
  • The Blue Kite
  • Mother and Son
  • Closely Watched Trains
  • Subarnarekha
  • A Touch of Zen
  • Pandora and the Flying Dutchman
  • She's Gotta Have It
  • Angels with Dirty Faces
  • Pickup on South Street
  • Fox and His Friends
  • The Big Sky
  • The Tree of Wooden Clogs
  • The Golden Coach
  • The Defiant Ones
  • Two-Lane Blacktop
  • Kippur
  • The Life of Emile Zola
  • No Man's Land
  • Night and Fog
  • The Sorrow and the Pity
  • To Be or Not to Be
  • San Pietro
  • Shoah
  • Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie
  • Paisan
  • Henry V
  • Blackmail
  • Le Jour Se Lève
  • Ceddo
  • Deep End
  • Caro diario

See all 235

World map

Highly rated films LadyGuuGuu is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • 1917
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more