• Sabotage

  • The Story of a Cheat

    ★★★★½

  • Dodsworth

    ★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • Swing Time

    ★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • The Great Ziegfeld

    ★★★½

  • Things to Come

    ★★★½

  • Modern Times

  • Captain Blood

  • Mutiny on the Bounty

  • A Night at the Opera

    ★★★★

  • Top Hat

  • The Raven

    ★★★

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein

  • Triumph of the Will

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • It's a Gift

    ★★★½

  • A Story of Floating Weeds

  • Judge Priest

    ★★★½

  • Dames

    ★★★

  • Of Human Bondage

  • The Thin Man

    ★★★½

  • The Scarlet Empress

    ★★★★

  • Twentieth Century

    ★★★

  • The Black Cat

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • It Happened One Night

  • Sons of the Desert

  • Queen Christina

    ★★★½

  • Land Without Bread

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • The Invisible Man

  • Footlight Parade

    ★★★★

  • Baby Face

  • Gold Diggers of 1933

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • 42nd Street

  • She Done Him Wrong

  • Cavalcade

    ★★★

  • Ecstasy

    ★★★½

  • The Bitter Tea of General Yen

  • The Mascot

  • Island of Lost Souls

  • Me and My Gal

    ★★★½

  • Boudu Saved from Drowning

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★½

  • Trouble in Paradise

    ★★★★½

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • Love Me Tonight

    ★★★½

  • White Zombie

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • Vampyr

  • The Music Box

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • Scarface

  • Freaks

  • Shanghai Express

    ★★★½

  • The Mummy

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • À Nous la Liberté

    ★★★★½

  • Frankenstein

  • La Chienne

  • Monkey Business

    ★★★½

  • M

  • The Public Enemy

  • Le Million

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★★