• Haunters: The Art of the Scare

    ★★½

  • mother!

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Diana: In Her Own Words

    ★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Okja

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

  • Faces Places

    ★★★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • The Work

    ★★★★½

  • Close-Knit

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Kuso

    ★★

  • Tokyo Idols

    ★★★½

  • HyperNormalisation

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • The Autopsy of Jane Doe

  • Moonlight

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★½

  • Elle

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Train to Busan

  • The Wailing

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★½

  • Dou kyu sei – Classmates

    ★★★★

  • The World of Us

    ★★★★

  • Deadpool

  • The Love Witch

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • The Greasy Strangler

    ★★½

  • The Lure

    ★★★½

  • The Hateful Eight

  • Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

    ★★★

  • Crimson Peak

  • My Big Night

    ★★★★

  • The Martian

  • Mifune: The Last Samurai

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Deathgasm

  • Cosmos

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

  • Sicario

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Case of Hana & Alice

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • The Book of Life

  • Gone Girl

    ★★★½

  • The Maze Runner

  • The Duke of Burgundy

    ★★★½