LadyGuuGuu has logged 67 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Edit this entry  
31
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Edit this entry  
25
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Swingers

Swingers

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Zulu

Zulu

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★½
Edit this entry  
16
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Poem

Poem

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Big Night

Big Night

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
09
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★½
Edit this entry  
09
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Looker

Looker

1981
×
★★★
Edit this entry