Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Family Switch

Family Switch

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Legally Blondes

Legally Blondes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dear Zoe

Dear Zoe

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★
Edit this entry  
25
The Swan

The Swan

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Poison

Poison

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
The Other Zoey

The Other Zoey

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry