Sort by

paula has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Departure

The Departure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Intimate Distances

Intimate Distances

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Calming

The Calming

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zaho Zay

Zaho Zay

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Outsourced

Outsourced

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Anchor and Hope

Anchor and Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last of England

The Last of England

1987
×
Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aimée & Jaguar

Aimée & Jaguar

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry