Sort by
  • Le Soldat

  • Vienna Waltz

  • The Lioness

  • Songs From Naples

  • Walden

  • The Menu

    ★★★★

  • The Eternal Daughter

    ★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

  • Bones and All

    ★★★½

  • All the Beauty and the Bloodshed

    ★★★★½

  • Women Talking

    ★★★

  • The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

    ★★★★

  • Showing Up

    ★★★½

  • Decision to Leave

    ★★★★

  • Crimes of the Future

    ★★★½

  • Moonage Daydream

    ★★★★

  • Enys Men

    ★★★★

  • Corsage

    ★★½

  • EO

    ★★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • The Making of: The French Dispatch

  • This House

    ★★★½

  • Unrest

    ★★★

  • The Novelist's Film

    ★★★★

  • Flux Gourmet

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★½

  • Crafting the Tragedy of Macbeth

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • House of Gucci

    ★★½

  • Robin Robin

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

  • Aline

  • Dune

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • But Why?

  • 2 Pasolini

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Memoria

    ★★★★½

  • Paris, 13th District

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The Windshield Wiper

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • On My Mind

    ★★

  • After Yang

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★½

  • Bestia

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • 1970

    ★★★

  • Save Ralph

  • Nomadland: See You Down The Road

  • Hong Sangsoo - Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

  • Remember Where You Are

  • The Witches of the Orient

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • CODA

    ★★★

  • Affairs of the Art

    ★½