Sort by

Peter has logged 224 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Edit this entry  
18
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Adventuress

The Adventuress

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Death of a Bureaucrat

Death of a Bureaucrat

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Cardinal

The Cardinal

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Edit this entry  
09
Beauty for the Asking

Beauty for the Asking

1939
×
★★★
Edit this entry  
09
The Americano

The Americano

1955
×
★★½
Edit this entry  
07
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
Come On, Cowboy!

Come On, Cowboy!

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midnight

Midnight

1934
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Peggy

Peggy

1916
×
★★★
Edit this entry  
02
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Broadcast

Broadcast

1968
×
Edit this entry  
01
Harlem on the Prairie

Harlem on the Prairie

1937
×
★★★
Edit this entry  
30
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Angels

The Wild Angels

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★½
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moment of Danger

Moment of Danger

1960
×
★★★
Edit this entry  
17
The Decks Ran Red

The Decks Ran Red

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★
Edit this entry  
11
Walk Like a Dragon

Walk Like a Dragon

1960
×
★★★
Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Jackie Robinson Story

The Jackie Robinson Story

1950
×
★★½
Edit this entry  
04
Detective vs. Sleuths

Detective vs. Sleuths

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
31
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Maryada Ramanna

Maryada Ramanna

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★½
Edit this entry  
16
Double Door

Double Door

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★½
Edit this entry