Peter has logged 44 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Edit this entry  
20
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spartan

Spartan

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Midsummer's Fantasia

A Midsummer's Fantasia

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blow Job

Blow Job

1964
×
Read the review Edit this entry  
13
Kiss

Kiss

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
From What Is Before

From What Is Before

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eden

Eden

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Iron Ministry

The Iron Ministry

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Woman

The Strange Woman

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
People's Park

People's Park

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Denim

Blue Denim

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★½
Edit this entry