• High-Rise

    ★★★½

  • Advantageous

    ★★★½

  • Circle

    ★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Her

    ½

  • Escape from Tomorrow

    ★★★

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Hard to Be a God

    ★★★★

  • Sightseers

    ★★★

  • The Collection

    ★½

  • Berberian Sound Studio

    ★★★★½

  • In the Dark Half

    ★★★

  • V/H/S

    ★★½

  • Room 237

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • Himizu

    ★★★★

  • Kill List

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★½

  • Gulliver's Travels

    ½

  • Insidious

    ★★

  • Confessions

    ★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

  • Four Lions

    ★★★½

  • The Lovely Bones

    ★★

  • Triangle

    ★★★½

  • Splice

  • Amer

    ★★★★

  • Orphan

    ★½

  • The White Ribbon

    ★★★½

  • Dogtooth

    ★★½

  • Antichrist

    ★★★★

  • Moon

    ★★★½

  • Mary and Max

    ★★★½

  • The Children

    ★★½

  • Pontypool

    ★★★★

  • Martyrs

    ★★★½

  • Ponyo

    ★★★

  • Journey to the Center of the Earth

    ½

  • I Am Legend

    ★½

  • The Mist

    ★★★★

  • Paranormal Activity

    ★★

  • You, the Living

    ★★★★½

  • Paprika

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★

  • The Covenant

    ½

  • Inland Empire

    ★★★★

  • Them

    ★★

  • Lady in the Water

    ½

  • Population 436

    ★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★

  • Hostel

  • Grizzly Man

    ★★★½

  • The Descent

    ★★

  • Caché

    ★★★½

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Creep

    ★★★

  • Hellboy

    ★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★½

  • The Butterfly Effect

  • Oldboy

    ★★★½

  • One Missed Call

    ★★½

  • Open Water

    ★★★½

  • School of Rock