Levi has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
unfinished

unfinished

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Golden Years

The Golden Years

1960
×
Read the review Edit this entry  
10
Guilty Bystander

Guilty Bystander

1950
×
Read the review Edit this entry  
10
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Read the review Edit this entry  
05
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
Edit this entry  
04
The Descendants

The Descendants

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
As the Earth Turns

As the Earth Turns

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transformers

Transformers

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Read the review Edit this entry  
02
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
01
Still Here 還在

Still Here 還在

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry