Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Night's End

Night's End

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mountain State

Mountain State

2003
×
Edit this entry  
28
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

1922
×
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Here, Nowhere

Here, Nowhere

×
Edit this entry  
12
AlexDoesn'tLiveHere_(orheisagoodmanandimisshim).mp4

AlexDoesn'tLiveHere_(orheisagoodmanandimisshim).mp4

×
Edit this entry  
12
Perola do Atlântico

Perola do Atlântico

×
Edit this entry  
12
Dois Estágios

Dois Estágios

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry