Sort by

kyle has logged 92 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Broken Hearts Club: A Romantic Comedy

The Broken Hearts Club: A Romantic Comedy

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry