Sort by

ky has logged 144 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Troy

Troy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★
Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Edit this entry