Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Uncharted

Uncharted

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Detour

Detour

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★½
Edit this entry