Sort by

kyle has logged 26 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Best Laid Plans

Best Laid Plans

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
11
VVEBCAM

VVEBCAM

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
Read the review Edit this entry  
11
Whose Utopia

Whose Utopia

2006
×
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry