Sort by

kyle has logged 142 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read prior review Edit this entry  
09
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cycles

Cycles

2018
×
Edit this entry  
12
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2018
×
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Blaze

Blaze

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★½
Read the review Edit this entry