Sort by

Kyle has logged 385 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Retirement Plan

The Retirement Plan

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dashing Through the Snow

Dashing Through the Snow

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strays

Strays

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slotherhouse

Slotherhouse

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry