Sort by

Kyle has logged 48 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Luck

Luck

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Extract

Extract

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wit

Wit

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taps

Taps

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murina

Murina

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
Read the review Edit this entry  
14
Zardoz

Zardoz

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crestone

Crestone

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Hunter x Hunter: The Last Mission

Hunter x Hunter: The Last Mission

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
Edit this entry  
09
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Australia

Australia

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
Read the review Edit this entry  
05
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
Edit this entry  
05
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bubble

Bubble

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry