Sort by

Kyle has logged 517 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dressed in Blue

Dressed in Blue

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Silence

The Sound of Silence

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
04
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beba

Beba

2021
×
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Jacked Up and Full of Worms

All Jacked Up and Full of Worms

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The African Desperate

The African Desperate

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry