• Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★½

  • Val

    ★★★½

  • Annette

    ★½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Coming 2 America

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • The Orange Years: The Nickelodeon Story

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The King of Staten Island

    ½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Collective

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Capital in the Twenty-First Century

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Drunk Parents

    ★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Den of Thieves

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • Bitter Lake

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • Nas: Time Is Illmatic

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • An Oversimplification of Her Beauty

    ★★

  • Observe and Report

    ★★★★

  • Hot Rod

    ★★½

  • Black Book

    ★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • Incident at Loch Ness

    ★★★★

  • White Chicks

    ★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Red Dragon

    ★★★

  • The Quiet American

    ★★

  • Frida

    ★★★★

  • Unfaithful

    ★★

  • The Good Girl

    ★★★

  • Monsoon Wedding

    ★★★★

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Cecil B. Demented

    ★★★½

  • Wings of Hope

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★½

  • SLC Punk

    ★★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★★

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★½

  • The English Patient

    ★★★★★

  • Heat

    ★★½

  • Mighty Aphrodite

    ★★★½

  • Friday

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Thumbelina

    ★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • Single White Female

    ★★★★