vela🕯 has logged 21 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Haywire

Haywire

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shallows

The Shallows

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry