Sort by

Kutulhu has logged 249 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fire & Ice

Fire & Ice

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Ernest Goes to Jail

Ernest Goes to Jail

1990
×
★★½
Edit this entry  
25
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Ernest Goes to Camp

Ernest Goes to Camp

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tales from the Far Side

Tales from the Far Side

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Instructor

The Instructor

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
A.P.E.X.

A.P.E.X.

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pod

Pod

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Tracks

Blood Tracks

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Darling

Darling

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Hunter's Blood

Hunter's Blood

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alabama's Ghost

Alabama's Ghost

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mutilations

Mutilations

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scary Tales

Scary Tales

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rattlers

Rattlers

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blonde Death

Blonde Death

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellions

Hellions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Austeria

Austeria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phobe: The Xenophobic Experiments

Phobe: The Xenophobic Experiments

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Popoz

Popoz

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
The Traffic Department

The Traffic Department

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry