Kurtuluş has written 10 reviews for films rated ★★★ .

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★

    "Senden nefret eden bir şey yaratmak garip değil mi?"

    Dünyanın en önemli teknoloji şirketinde yazılımcı olarak çalışan Caleb bir ödül sebebiyle insanlardan uzakta yaşayan, şirketin ceosu da olan, Nathan'a gitme hakkı kazanır. Fakat burada aslında işler istediği bir tatilden ziyade kafa yoran bir deney halini alır. Caleb bir yapay zekanın sınırlarını tahmin etmek zorunda kalacaktır.

    Aslında ben bu filmin çoğu yönüne bayıldım. Bir bilim kurgu filmi olarak gerçekten insana uzun bir şekilde düşündürebiliyor. Hatta insanın filmi izlerken duraklatıp bir saat…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★

    "Kimse istemediği bir şeyi görmek istemiyor"

    İliklerime kadar ürperttiğini söyleyemem... (Hype bazen beklentiyi yükseltebiliyor)
    Hastanede yaşadığı bir olaydan dolayı travma yaşayıp kendini dine adayan bir hemşire olan Maud, eski bir dansçı olan fakat kansere yakalanan bir kadının malikanesinde ona hizmet etmek üzere çalışmaya başlıyor. Olaylar bu şekilde başlıyor fakat tahmin edilemez bir yöne doğru evriliyor. Hikayeye girişte film zorluk yaşıyor olsa da çok gecikmeden senaryoyu eline alıyor.

    Kurgusal anlamda başarısız olduğunu düşündüğüm noktalardan başlarsak öncelike gözüme çarpan kısım tabii ki…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★

    "Bütün dünya izliyor!"

    Film bizi 1960lara Vietnam savaşı dönemine götürüyor. Vietnam savaşına karşı protestolar düzenleyen ve hükümet tarafından ayaklanmaya teşvik nedeniyle suçlanan yedi (aslında sekiz) sanığın aylarca süren mahkemesinde yargılanmasını konu edinen bir film. Yaşanmış bir olayı temel alıyor ve özgürlükçü, devrimci bir bakış açısıyla bunu yorumluyor.

    Öncelikle filmin herkese hitap etmeyen bir yapısı olduğunu söylemeliyim. Başından sonuna bir mahkeme salonunda aylar süren konuşmaları dinlemek bir süreden sonra bayardı fakat senaryo düzeni öyle hoş ki bir alışma süreci sonrasında hikayeye…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    "Bir kahve alayım, tükürüksüz olsun"

    Tıp fakültesinde gayet başarılı bir öğrencilik hayatı bulunan Cassie, bir olay yüzünden fakülteyi bırakmak zorunda kalıyor. Hayatı mahvolduğu için bir intikam hırsına bürünüp geceleri erkeklerden intikam alıyor. Hikaye bu şekilde başlıyor aslında fakat çok çeşitli konulara değinip yavaş yavaş gerilimin içine sokmaya çalışıyor film.

    Cassie, intikam hırsına büründüğünde bir empati yoksunluğu yaşanmaması açısından filmdeki bütün erkekler suçlu ve kötü yansıtılmış. Fakat bu durum senaryoda bazı eksiklikler yaratmış ve mantık hataları oluşmuş. Bir önceki sahnede Cassie…

  • Hair Love

    Hair Love

    ★★★

    Özgün bir konusu var ve şaşırtıcı bir sona sahip. Fakat o son harici çok bir olayı yok.

    6/10

  • Kitbull

    Kitbull

    ★★★

    Hayvanlarla ilgili plan kısa filmleri severim fakat bu çok da uğraşılmış gibi gelmedi. Çerezlik ve fena değil

    6/10

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★

    "Bir zaferi satın alamazsın Lee, ama belki sana bu fırsatı verebilecek olan adamı satın alabilirsin."

    Kapitalizm kapitalizme karşı... İki dev otomobil firmasının kendi arasındaki rekabetinin efsane bir yarışçının hayatına yön vermesi anlatılan bu film aslında daha iyi bir film olabilirdi.

    Ford ismiyle, herkes tarafından bilinen Amerikan otomobil firması, üretim bakımından ve kalite bakımından İtalyan firma Ferrari ile olan rekabetinde kıyaslanamayacak kadar iyiyken, hız konusunda her defasında yenilgiye uğruyor. Bu durumda Ferrari'yi satın alma girişimi de başarısız olunca şirket, Ferrari'nin yarış…

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow

    ★★★

    "Kötülüğün pek çok maskesi vardır. En tehlikelisi de fazilet maskesi"

    Başsız süvari ile genç bir dedektifin hikayesinin anlatıldığı bu filmin genel konusu gothic atmosfer üzerine işleniyor. Filmin adeta bir masaldan çıkan bir yapısı olduğu çok iyi görülebiliyor.

    Genel konusu karmaşık olmasına rağmen oldukça sade anlatılması ve biraz aceleye gelen bir film olduğu kanısına vardım. Filmin sıkıcı olmasını engellemek amacıyla durağan bir hava oluşturulması engellenmiş gözüküyor. Fakat bu durum filmi çok hareketli bir hale sokmuş ve olayların birbiriyle ilişkilendirilmesi havada kalmış.…

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    Filmin başından sonuna kadar tek bir karakter üzerine odaklanılmış; Jesse Pinkman.
    Jesse'nin hayatının, bir zamanların cesur breaking bad finalinin ardından nasıl bir yol izleyeceğini görebilme imkanı sunuyor bize film.

    Breaking bad izlemeyen birisi için bir anlam ifade eder mi bilmiyorum ama çerezlik bir film izlenimi verebilir yine de.
    Oyuncuların diziden 6 yıl sonra bir araya gelip aynı rolleri devralmaları biraz aceleye gelmiş ve sanki oyunculuklar tam oturmamış. Eskilerden gelen flashback sahneler filmin bağlayıcılık etkisini arttırmış gibi gözükse de bazı sahneler…

  • The Boondock Saints

    The Boondock Saints

    ★★★

    Must be watched for Willem Dafoe