• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

    "Her başarılı erkeğin ardında belalı bir kadın vardır"

    Suicide Squad filmindan çıkan Harley Quinn, film şirketinin "bu karakter tuttuysa bu karaktere özel film yaparız o da tutar" düşüncesine sahip olmasının ardından birds of pres filminde başrol alıyor.

    Şaka falan değil cidden böyle bir film. Keşke sadece Harley Quinn filmin en azından ortalarında bir takım kurabilseydi de onu izleseydik. Birds of prey takımı film bittikten sonra kuruluyor resmen. Bu kadar büyük bir saçmalık görmedim ben.

    Prodüksiyon ve aksiyon sahneleri açısından içimin…

  • The Brand New Testament

    The Brand New Testament

    ★★★½

    "Bütün bu saçmalıkları ben yarattım"

    Tanrı, kızıyla ve karısıyla Belçika'da yaşamaktadır ve bir gün sıkıntıdan kendine benzer formda insanlar yaratmaya başlar. Bir süre geçtikten sonra baba ve kızın araları açılır ve kız intikam için bütün insanların ölüm tarihlerini kendilerine sms olarak gönderir. Böylelikle bütün yaratılan insanlar ölüm tarihlerini öğrenmiş olur.

    Hikaye oldukça ilgimi çekmişti ve zevkli dakikalar yaşatacağını düşünüyordum filmin. Nitekim öyle de oldu. Fransız yapımlarda sıkça gördüğümüz sanatsal ögelere de yer verilmiş. Detaylar oldukça hoşuma gitti. Komik ve bir…

  • Truth or Dare

    Truth or Dare

    ★★½

    "Dünya ile sen arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım seni seçerdim"

    Bir grup arkadaşın bir şekilde dahil olduğu doğruluk mu cesaretlik mi oyunu, asıl formundan uzaklaşıp gerçekçi ve korkutucu bir hal almaya başlıyor.

    Filmin başları ve hikayeye giriş bölümü oldukça klişe ve basit gözükse de, hikayeye girdikten sonra akıcılık ve gerilim yakalanabiliyor. Özellikle filmin senaryosu zaten konu itibariyle yaratıcı bir meseleye dayanıyor. Fakat işleyiş yöntemi biraz ucuz kaçmış diyebilirim. Bazı sahneler gerçekten saçma fakat tabii olay örgüsü pek bozulmuyor.

    Aslında konuya…

  • Lights Out

    Lights Out

    ★½

    "Ölü bir kadın ile yaşıyoruz"

    Kısa filmden uyarlama olan bu filmde, Rebecca isimli bir kız, küçük kardeşini ve annesini korumak için gizemli bir yaratığı yok etmenin yolunu arıyor.

    Klişeler dolu bu korku filmini gerçekten güzel bir umut ile izlemiştim ama hüsranla sonuçlandı. Aslında hikaye, üzerinde durulduğu takdirde iyi bir hale evrilebilirdi fakat öyle üstünkörü şekilde yazılmış ki, filmin sonunda ne olacağı az çok belli oluyor. Anlamlı bir hikayesi yok ve saçma olaylar örgüsü yaşanıyor.

    Yine de filme bağlayabiliyor tabii fakat…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    "Karmaşa ve grilik gerçekliğe değil, gerçeğe bir kez sahip olduktan sonra onunla ne yaptığınıza dayanır"

    Başarılı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc, kendisine gelen bir mektupla birlikte bir soruşturmada çalışma kararı alır. Ünlü bir roman yazarı olan Harlan Thrombey doğum gününde ölmüştür ve bunun arkasındaki sırları açığa çıkarmaya çalışan dedektif, bir mücadeleye başlamıştır.

    Filmi izlemeden önce bunun sıradan bir dedektiflik hikayesi olduğunu düşünmüştüm fakat gitgide içine alan atmosferiyle, film beni oldukça şaşırttı. Bazı ön yargılarımı yenmiş oldum filmin ilerleyen dakikalarında.…

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    "Ja Ja Dong Dong"

    Ülkemizde bir zamanlar çok popüler olan ve herkesin heyecanla izlediği Eurovision Şarkı Yarışmasının Netflix ile EBU ortaklığı ile oluşan filmi karşımızda.

    İzlanda'da yaşayan ve çocukluktan beri Eurovision yarışmasına katılmak isteyen ikiliyi konu alıyor film. Aralarındaki ilişkileri ve Eurovision yarışmasına katılma sürecini komik ve absürt bir yoldan anlatmak istemişler. Başarılı olabilmişler mi? Pek sanmıyorum.

    Filmde yer alan çoğu sahne aşırı ucuz ve oldukça sıradan gözüküyor. Bir Eurovision filminden Eurovision kalitesinde bir görüntü akışı beklenmesi çok saçma değil…

  • Sister

    Sister

    ★★★½

    Konusu güzel. Bir noktaya kadar çok klasik ilerliyor ama sonra biraz sert bir tokat ile bitiyor bu kısa filmimiz.

    7/10

  • Daughter

    Daughter

    ★★½

    Bir şeyler yapılmak istenmiş, düşünce güzel, çizimler güzel fakat anlatılmak istenen konu havada kalmış. Belirsiz bir hâl alıyor ve gereksiz uzamış.

    5/10

  • Memorable

    Memorable

    ★★★★½

    Olağanüstü! Sanat en güzel böyle resmedilebilirdi. Çizimler güzelliği... Çok başarılı...

    9/10

  • Hair Love

    Hair Love

    ★★★

    Özgün bir konusu var ve şaşırtıcı bir sona sahip. Fakat o son harici çok bir olayı yok.

    6/10

  • Kitbull

    Kitbull

    ★★★

    Hayvanlarla ilgili plan kısa filmleri severim fakat bu çok da uğraşılmış gibi gelmedi. Çerezlik ve fena değil

    6/10

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★½

    "Aşk, sevdiğin insanı kurtarmak için yeterli değildir."

    Acı ve zafer (!) Sanırım adıyla tam uyuşmayan film bize tamamen acı sunuyor. İronik bir hikaye anlatıyor olabilir ama iyi bir film olmuş.

    Film yönetmenin hayatından kesitler veriyor. Ve aslında bir otobiyografik bir film. Geçmişte fakir bir ailede yetişmiş ve sonrasında sinema ve yazarlıkla tanışmış. Bu konularda kendini geliştirirken kendine acı çektiren birçok hastalıkla karşılaşıyor ve ara vermek zorunda kalıyor. Film bundan sonraki dönemi anlatıyor ve oldukça güzel sahneleri var.

    Senaryo gitgide daha…