Saint Maud ★★★

"Kimse istemediği bir şeyi görmek istemiyor"

İliklerime kadar ürperttiğini söyleyemem... (Hype bazen beklentiyi yükseltebiliyor)
Hastanede yaşadığı bir olaydan dolayı travma yaşayıp kendini dine adayan bir hemşire olan Maud, eski bir dansçı olan fakat kansere yakalanan bir kadının malikanesinde ona hizmet etmek üzere çalışmaya başlıyor. Olaylar bu şekilde başlıyor fakat tahmin edilemez bir yöne doğru evriliyor. Hikayeye girişte film zorluk yaşıyor olsa da çok gecikmeden senaryoyu eline alıyor.

Kurgusal anlamda başarısız olduğunu düşündüğüm noktalardan başlarsak öncelike gözüme çarpan kısım tabii ki senaryoya giriş kısmı oluyor. İlk başta güzel bir sinematografiyle başlayan film ki bu çekim teknikleri gayet iyiydi, inanılmaz ikonik sahnelere sahip. Bazı sahneler gerçekten tabloluk bir etki yaratıyor. Genel anlamda iyi bir sinematografiye sahip olsa herhalde tadından yenmezdi fakat bazı sahneler çok ucuz duruyor ki filmin süresine kıyasla zayıflıkların belirlenmesi kolaylaşıyor. Hikayenin giriş kısmı gerçekten uzun. Filmin bir buçuk saat olması yanıltmasın çünkü neredeyse yarısı girişe ayrılmış diyebilirim. Karakterin yapısını oluşturmak bu kadar zor olmamalıydı diye düşünüyorum. Bu etmenler filmin korku düzeyinin azalmasına neden olmuş fakat film izlendiğinde gerçekten etkileyici sahnelerin de varlığı dikkat çekiyor. Bir yandan inanılmaz diyebileceğimiz diğer taraftan da biraz yüz somurtacağımız bir kurgulama sistemi var filmin.

Bu filmde şüphelenmeniz gereken kişi ana karakter. Evet, korku, gerilim filmlerinden alışkın olduğumuz süreç burada yansıtılmıyor. Yani korkmamız gereken öge karakterin dışındaki bir varlığı temsil etmiyor. Asıl kendisi sıkıntı yaratıyor diyebiliriz. Bu da her an bir şey olacağı endişesiyle karşılaşmaya neden oluyor.

Çekim tekniklerinin büyüleyiciliği, ikonik ve özgün sahnelerin varlığı açısından bir yükselme yaratan Saint Maud, maalesef bazı aceleye gelmiş kurgu sisteminden ötürü olması gereken mükemmelliğe ulaşmayı bırakın anca elle tutulur bir gerilim filmi olmakla yetiniyor.

6/10