Nomadland ★★

"Parlar bazen sıcacık gözü cennetin, ve çoğu kez solar altın rengi teninin"

Bu inceleme spoiler içermektedir. Ama korkmayın çünkü bu filmde spoiler verilebilecek bir şey yok. Zamanında herkesin dilinden düşürmediği bu filmde izlenebilecek şeyler sadece bir kadının bakış açısından ekonomiyi seyretme rolüne ilişkin detaylar olacağını düşünmüştüm ki düşündüğümden çok farklı oldu.

60 yaşlarına bir kadın olan Fern, şehirdeki ekonomik krizden etkilenen biridir ve hayatındaki neredeyse her şeyi kaybeder. Ardından ise minibüsüyle bir göçebe hayatı yaşamaya başlar. Filmde bolca görebileceğimiz Amazon şirketinde çalıştığını görerek başlarız filme ve aslında çok da detay vermez ilk başlarda. Oyuncuların duygu değişimleriyle hikaye anlatmak istenir. Fakat gerçekten ekonomik krizle boğuşan ve aşırı zorluklar yaşayan biri midir? Hayır aslına bakarsanız. Bu filmi izlemeden önce bundan çok daha başarılı bir drama izlemiş olmasaydım bile bu dramayı çok baskın hissetmezdim diye düşünüyorum.

Filmde duygu etkileşimi pek başarılı değil. Kilit noktası diyebileceğimiz yerlerde seyirciyi istediği kadar etkileyemiyor. Kullanılan müziklerle özel bir anı simgelemek istiyor ama duygusal bir bağ kurmakta pek başarılı olamıyor. Eğer gerçekten bütün olarak ele alırsak zaten bir karmaşık yapıda kurgu ifade edildiği için anlatılan hikaye basit bir sunumla anlatılmasına rağmen bazı soru işaretlerine yol açabiliyor. İşte bu noktada filmden sıkılmaya başlıyor insan.

Peki bu filmde en etkileyici özellik ne diye soracak olursak, yönetmenin başarılı performansı diyebiliriz ayrıyeten sinematografi aşırı başarılı. Çok spesifik bir bakış açısı hakim görsellikte. Filmin herhangi bir noktasından alınan kare ile başka bir noktasından alınan kare birbiriyle uyuşuyor. Aynı odak noktaları ve aynı renk katmanları göze çarpıyor ve bu tür etmenler filmin ikonik yapısını ortaya koyuyor.

Büyük bir beklentiye girmeden izlenmesi gereken birçok sıkıcı tarafı bulunan göçebe hayatı filmi diyebilirim.
Ha? Evet oyunculuk başarılı.

4/10

Kurtuluş liked this review