Minari ★★★★

"Büyükanne Kore gibi kokuyor"

Koreli bir aile Amerika'ya yeni bir hayat için ve aslında hem maddi hem de manevi olarak büyük bir değişim için yaşam kurmaya gidiyorlar. Karşılaşacakları zorlukları bilseler de en azından riske değer olduğunu biliyorlar. Bu film o kadar şey anlatıyor ki, duygular şelalesine kapılıp gidiyorsunuz. Ağlayacak gibi olup aniden gülebilir ya da bir baskı altında kalabilirsiniz. İzleyiciyle adeta oyun oynuyor ve beklentilere sokuyor sonra da gerçeklerle yüzleştiriyor.

Sinematik bölümüyle ilgilendiğimizde gözümüze çok etkileyici detayları sunmuyor film. Daha çok sadelikten ve doğallıktan yana kalıyor ve gerçekçilik sunmaya uğraşıyor. Oyunculukların aşırı iyi olması sanki yaşanan olayların gerçek hayatta izlediğinizi düşündürüyor. Ailenin bir parçası oluyorsunuz ve duygusal bir bağ kurabiliyorsunuz. Aile ilişkilerinden çocukların aile üzerindeki etkileri, birçok konuya değinmek istiyor ama aslında Sizin istediğiniz şeyi veriyor mu o tabii tartışma konusu. Hayat her zaman istediğiniz gibi olmaz.

Hayatınızı komple değiştirebilecek bir imkanınız olsa bunu dener miydiniz yoksa risksiz ama kötü bir hayat yaşamaya devam mı ederdiniz? Cevabınız ne olursa olsun bu filmi izlemelisiniz.

8/10