Drive ★★★★½

"Hey, kürdan ister misin?"

Sabahları film dublörlüğü ve akşamları ise yasa dışı işlere bulaşan bir sürücünün yolculuğunu konu ediniyor film. Bir aşk filmi de aynı zamanda. Bir çok olguyu bir araya getirmekte öyle başarılı ki, bir baş yapıt olmaya çok yaklaşıyor.

Filmin senaryosu aslında detaylı değil. Gayet anlaşılır ve basit bir senaryoya sahip ama öyle güzel işlenmiş ki, filmin başlangıcında nightcall çalan sahnedeki kamera açıları dahi çok iyi. Filmin müzikleri zaten atmosfere fazlasıyla uymakla kalmıyor bir de bizi seksenler havasına da sokuyor. Aslında hem aşk hem drama hem aksiyon tarzı var filmin. Aşk tarzı bütün romantik filmleri ezip geçiyor. Hem de diyalogların azlığı bunu etkilemiyor bile. O kadar az diyalog içerisinde hiçbir şey anlatamayacak olmaktan korkulmamış ve en ufak bir mimik üzerinden aşk yansıtılmış. Çok başarılı buldum ve etkilendim. Kötü olan bir adamın kötü olduğunu kabul etmeden bir umut ışığı yakalamaya çalışması çok iyi resmedilmiş. Bazı kısımlarda film çok beklenmedik bir anda aksiyon veriyor ve aslında orada bile bir drama sunuyor bize.

Nefes aldırmayan bir oyunculuk var başrolde. Gerçekten her bir mimik o kadar az diyalog arasından öyle sıyrılıyor ki, sinematografinin başarılı olmasıyla da çok büyük bir sonuç elde ediliyor. Ağır yapısıyla genel kitleye uymasa da asla film sıkmıyor. Her bir sahnesinde bir anlam taşıyor.

Tüm aksiyon filmlerini dramayı falan unutun. Burada çok ayrı bir şey denenmiş. Bu karakterize edilmiş inanılmaz cool filmi izledikten sonra bir adet akrep desenli ceket almak farz oldu.

9/10