Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★

  • Below Zero

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • The Hustler

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • I Want to Live!

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Jan 1

Last Film

Mortal Kombat

May 11

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Thriller
35 films
Action
32 films
Crime
26 films
Adventure
24 films
Comedy
23 films
Fantasy
17 films
Romance
14 films
Mystery
13 films
History
13 films
USA
82 films
France
16 films
UK
16 films
Germany
12 films
Spain
11 films
Italy
5 films
Japan
4 films
China
4 films
South Korea
4 films
New Zealand
3 films
English
96 films
French
25 films
German
22 films
Spanish
20 films
Italian
10 films
Korean
6 films
Russian
6 films
Japanese
6 films
Arabic
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kurks’s most liked review

Ma Rainey's Black Bottom

★★★★

el texto original fue concebido como obra de teatro , se nota en la puesta en escena que se limita a 3-4 sets .
el racismo imperante en los 20`s en el chicago de la " gran migración " en la que 6 millones de afroamericanos dejaron el sur rural…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Speed 2: Cruise Control
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Prim: el asesinato de la calle del Turco
Average weighted rating:

3.1

Films kurks watched in 2021

  • Mortal Kombat
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Un Flic
  • Victoria & Abdul
  • Maggie Simpson in The Force Awakens from its Nap
  • Stowaway
  • Wind River
  • Heroes: Silence and Rock & Roll
  • Mank
  • Godzilla vs. Kong
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Martin Eden
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Hunt
  • Fanny and Alexander
  • The Abyss
  • Minari
  • The Way of the Househusband
  • Love and Monsters
  • Lonely Are the Brave
  • Citizen Kane
  • Thunder Force
  • Raging Bull
  • The Wrestler
  • Elle
  • Warsaw 44
  • Wooden Crosses
  • In the Mood for Love
  • The Woman in the Window
  • 1944
  • Camino
  • Suicide Squad
  • Radioactive
  • Murer: Anatomy of a Trial
  • Superman Returns
  • Johnny Got His Gun
  • The Ripper
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Monster Hunter
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • The Mauritanian
  • Zack Snyder's Justice League
  • De Gaulle
  • John Carter
  • Grave of the Fireflies
  • Cherry
  • Interview with the Vampire
  • Porco Rosso
  • Man of Steel
  • Maggie
  • The Golden Glove
  • Raya and the Last Dragon
  • Coming 2 America
  • Con Air
  • Speed 2: Cruise Control
  • Speed
  • There's Something About Mary
  • When Harry Met Sally...
  • The Guns of Navarone
  • Charade
  • Suspicion
  • Fury
  • 8½
  • The Killing
  • The Expendables
  • Notorious
  • Stoker
  • The Philadelphia Story
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Slap Shot
  • Common Wealth
  • News of the World
  • The Hustler
  • My Honor Was Loyalty
  • Crash
  • The Last King of Scotland
  • Conspiracy
  • Drive
  • Days of Glory
  • The Good Liar
  • Amores Perros
  • Whiplash
  • Lord of War
  • A Perfect Enemy
  • Historias lamentables
  • Below Zero
  • Parasite
  • Twelve
  • Mortadelo & Filemon: The Big Adventure
  • Mortadelo and Filemon: Mission Implausible
  • The White Tiger
  • Enemy at the Gates
  • Generation War
  • Do the Right Thing
  • Los tramposos
  • The 39 Steps
  • Wonder Woman 1984
  • 30 Coins
  • Son of Saul
  • Cross the Line
  • Gun Crazy
  • The Birdcage
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • Oldboy
  • Chocolat
  • Pretend It's a City
  • Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy
  • The Set-Up
  • I Want to Live!
  • Is Paris Burning?
  • Border
  • Rome, Open City
  • And Then There Were None
  • Witness for the Prosecution
  • Little Lord Fauntleroy
  • Double Indemnity
  • Top Hat
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Prim: el asesinato de la calle del Turco
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lobster
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

World map

Highly rated films kurks is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more