Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Veneno

    ★★★★

  • The English Game

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Unknown Origins

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 238 Films watched
  • 19.8 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

The Disaster Artist

Jan 5

Most Watched

Greyhound

twice

Avengers: Endgame

twice

Avengers: Infinity War

twice

1917

twice

Parasite

twice

Last Film

Love Actually

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
143 films
Thriller
63 films
Action
58 films
Crime
46 films
Comedy
45 films
Adventure
42 films
Sci Fi
33 films
History
28 films
War
27 films
Romance
26 films
USA
153 films
Spain
37 films
UK
33 films
France
24 films
Italy
17 films
Germany
12 films
China
11 films
Canada
11 films
New Zealand
6 films
Australia
6 films
English
181 films
Spanish
44 films
French
35 films
German
33 films
Italian
16 films
Japanese
10 films
Russian
9 films
Korean
5 films
Polish
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kurks’s most liked review

El último caballo

★★★½

Alegoría ubicada en la época de transición de la España rural a la urbana
No es una película “ ecologista “ como muchos dicen pues es un  concepto que en aquella época ni existía ,si no más bien un alegato de la vida sencilla y apegada a la tierra que…

More reviews

kurks’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Manos sucias

Films kurks watched in 2020

  • Love Actually
  • Operation Petticoat
  • The Midnight Sky
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Greyhound
  • Soul
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Manhattan Murder Mystery
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • WALL·E
  • The Last of the Mohicans
  • The Man Who Invented Christmas
  • Fargo
  • The Harder They Fall
  • In a Lonely Place
  • The African Queen
  • Requiem for a Dream
  • Match Point
  • Human Desire
  • Scarlet Street
  • Tenet
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Rififi
  • The Man Who Would Be King
  • The Queen's Gambit
  • Dances with Wolves
  • A Serbian Film
  • Casque d'Or
  • Le Trou
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Sunset Boulevard
  • The Night of the Hunter
  • M
  • Apocalypse Now
  • The Public Eye
  • Shock Corridor
  • Detour
  • The Crow
  • Out of the Past
  • Midnight Cowboy
  • Assault on Precinct 13
  • The First Great Train Robbery
  • Deconstructing Harry
  • Se7en
  • Veneno
  • Bumblebee
  • Panfilov's 28 Men
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Rebecca
  • The Young Karl Marx
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • Unknown Origins
  • BLACKPINK: Light Up the Sky
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Edge of Tomorrow
  • The Wailing
  • Shoplifters
  • Father There Is Only One 2
  • Labyrinth of Passion
  • Magical Girl
  • Nightcrawler
  • Predators
  • Patria
  • The Matrix
  • Enola Holmes
  • Moneyball
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Paramedic
  • Pacific Rim
  • War Horse
  • Maribel y la extraña familia
  • The Executioner
  • Grandeur nature
  • Placido
  • Hope Frozen
  • Uncut Gems
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Man on the Moon
  • Challenger: The Final Flight
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Mulan
  • Patch Adams
  • Love, Guaranteed
  • Journey's End
  • Greyhound
  • Schindler's List
  • 365 Days
  • 1864
  • Predator
  • 1917
  • Saving Private Ryan
  • Radio Days
  • The Fortune Cookie
  • Showgirls
  • Flesh + Blood
  • Black Book
  • Hitler: The Rise of Evil
  • The Longest Day
  • Jarhead
  • Kingdom of Heaven
  • Gun City
  • The Heiress
  • Cats
  • Studio 54
  • Downfall
  • The Great Escape
  • Surcos
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Jojo Rabbit
  • Death of a Cyclist
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The English Game
  • Shaun of the Dead
  • The Current War
  • Häxan
  • Extraction
  • White Zombie
  • The Battle of Algiers
  • Sweet Smell of Success
  • Pickup on South Street
  • The Naked Kiss
  • Come and See
  • Metropolis
  • PlayTime
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • Man with a Movie Camera
  • Five Square Meters
  • It Happened in Broad Daylight
  • Breathless
  • The Quiet Man
  • An Officer and a Spy
  • Guns Akimbo
  • Lady Bird
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Strange Voyage
  • Ghost in the Shell
  • Ikiru
  • Mad Max: Fury Road
  • To Be or Not to Be
  • Léon: The Professional
  • Bad Boys for Life
  • Little Women
  • Barry Lyndon
  • 9 Songs
  • Das Boot
  • Superman: Red Son
  • The Train
  • The Specials
  • Motherless Brooklyn
  • Seconds
  • The Birds
  • Two Women
  • The Manchurian Candidate
  • Heroic Losers
  • Un millón en la basura
  • Ossessione
  • All About Anna
  • Clue
  • Main Street
  • The Handmaiden
  • The Occupant
  • Playground
  • He Ran All the Way
  • Killer's Kiss
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Wild Tales
  • Manhattan
  • Mommy
  • Mamma Roma
  • Richard Jewell
  • Armored Car Robbery
  • Kill and Be Killed
  • Bloodshot
  • Midway
  • Avatar
  • Knives Out
  • Monsters, Inc.
  • El último caballo
  • A Night at the Opera
  • Dying of Laughter
  • The Platform
  • Los atracadores
  • Manos sucias
  • Andalusia Express
  • A tiro limpio
  • Dracula
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Miles Davis: Birth of the Cool

See all 238

World map

Highly rated films kurks is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more