kurks has logged 29 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fury

Fury

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Common Wealth

Common Wealth

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
09
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Honor Was Loyalty

My Honor Was Loyalty

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Glory

Days of Glory

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry