kurks has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Perfect Enemy

A Perfect Enemy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Historias lamentables

Historias lamentables

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Twelve

Twelve

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mortadelo & Filemon: The Big Adventure

Mortadelo & Filemon: The Big Adventure

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Generation War

Generation War

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Los tramposos

Los tramposos

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cross the Line

Cross the Line

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chocolat

Chocolat

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Is Paris Burning?

Is Paris Burning?

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Prim: el asesinato de la calle del Turco

Prim: el asesinato de la calle del Turco

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry