kurks has logged 233 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Night Before

The Night Before

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Father There Is Only One

Father There Is Only One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
07
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Edit this entry  
30
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★
Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Edit this entry  
27
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★
Edit this entry  
26
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Albert Nobbs

Albert Nobbs

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
Edit this entry  
22
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry