Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Un Flic

Un Flic

1972
×
Edit this entry  
05
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from its Nap

2021
×
Edit this entry  
03
Stowaway

Stowaway

2021
×
Edit this entry  
01
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heroes: Silence and Rock & Roll

Heroes: Silence and Rock & Roll

2021
×
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Way of the Househusband

The Way of the Househusband

×
Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Warsaw 44

Warsaw 44

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wooden Crosses

Wooden Crosses

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
Edit this entry  
05
1944

1944

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Camino

Camino

2008
×
Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Radioactive

Radioactive

2019
×
Edit this entry  
02
Murer: Anatomy of a Trial

Murer: Anatomy of a Trial

2018
×
Edit this entry  
29
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
Edit this entry  
28
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
Edit this entry  
28
The Ripper

The Ripper

2020
×
Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Edit this entry  
25
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
21
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
De Gaulle

De Gaulle

2020
×
Edit this entry  
14
John Carter

John Carter

2012
×
Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
10
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry