Sort by

Kurdt has logged 49 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Corridor

The Corridor

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sam Was Here

Sam Was Here

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★
Edit this entry  
27
War Machine

War Machine

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
Edit this entry  
24
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Romance

Romance

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Singles

Singles

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Céline

Céline

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantoms

Phantoms

1998
×
Edit this entry  
12
The House

The House

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nasty Girl

The Nasty Girl

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Midnight

Midnight

1939
×
★★½
Edit this entry  
08
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Tower

Tower

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Long Nights Short Mornings

Long Nights Short Mornings

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All My Sons

All My Sons

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Three Days

Three Days

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World War Z

World War Z

2013
×
★½
Edit this entry  
01
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★
Edit this entry