Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
08
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05

"BLESSED"

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Smash Brothers

The Smash Brothers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry