• Le Samouraï

    ★★★★

  • Dragon Inn

    ★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Mary Poppins

  • Woman in the Dunes

    ★★★★½

  • Scorpio Rising

  • High and Low

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • Delusions of Grandeur

  • Allegrophobia (Running Title)