Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal v Rome

Hannibal v Rome

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hannibal

Hannibal

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Edit this entry  
04
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★
Edit this entry  
08
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry