Sort by

Abdulla has logged 23 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casque

Casque

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birds Do It, Bees Do It

Birds Do It, Bees Do It

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry