Sort by

Abdulla has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Machete

Machete

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry