Sort by

Kubrickosawa has logged 1,264 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Gun: The Hole

Gun: The Hole

×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gun: The Hole

Gun: The Hole

×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Devil Takes a Holiday

The Devil Takes a Holiday

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Handbells

Christmas Handbells

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Christmas Lights Across America

Christmas Lights Across America

×
★★★
Edit this entry  
25
AIMEE: The Visitor

AIMEE: The Visitor

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me Miss Cleo

Call Me Miss Cleo

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Christmas Lights 3: Winter Wonderlights

Christmas Lights 3: Winter Wonderlights

×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Holiday Celebrations

Holiday Celebrations

×
★★½
Edit this entry  
23
Christmas Strings

Christmas Strings

×
★★★
Edit this entry  
23
Christmas Strings

Christmas Strings

×
★★★
Edit this entry  
23
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Big Lego Christmas

A Big Lego Christmas

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ploughman

Ploughman

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Under Pressure: Making 'The Abyss'

Under Pressure: Making 'The Abyss'

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Staircases to Nowhere: Making Stanley Kubrick's The Shining

Staircases to Nowhere: Making Stanley Kubrick's The Shining

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bill Hicks: At the Laff Stop

Bill Hicks: At the Laff Stop

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Impact Video Magazine

Impact Video Magazine

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Summers of IT: Chapter One

The Summers of IT: Chapter One

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
America Rebuilds: A Year at Ground Zero

America Rebuilds: A Year at Ground Zero

2002
×
★½
Edit this entry  
21
But... Seriously

But... Seriously

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Satoyama II: Japan's Secret Watergarden

Satoyama II: Japan's Secret Watergarden

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightwing: Prodigal Son

Nightwing: Prodigal Son

×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1984
×
★★
Edit this entry  
21
Inseparable

Inseparable

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Harvey's Dream

Harvey's Dream

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Very Gaga Thanksgiving

A Very Gaga Thanksgiving

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Architects & Engineers: Solving the Mystery of WTC 7

Architects & Engineers: Solving the Mystery of WTC 7

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Hole in the Head

A Hole in the Head

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Giger's Alien

Giger's Alien

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Brenda Forever

Brenda Forever

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alan Partridge's Scissored Isle

Alan Partridge's Scissored Isle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
The Murder of Mary Phagan

The Murder of Mary Phagan

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
Attack of the Thanksgiving Squash

Attack of the Thanksgiving Squash

2016
×
★½
Edit this entry  
17
The Thanksgiving Visitor

The Thanksgiving Visitor

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
Prop 8: The Musical

Prop 8: The Musical

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Ko-Ko in Thanksgiving

Ko-Ko in Thanksgiving

1925
×
Edit this entry  
17
The Frightening Frammis

The Frightening Frammis

1993
×
★★½
Edit this entry  
17
For a Moment Alive

For a Moment Alive

1989
×
★★½
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry