• Dune

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The VelociPastor

    ★★★★★

  • Apostle

    ★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Prospect

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Last Witch Hunter

    ½

  • Slow West

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    ★★★½

  • Drive

    ★★★

  • Thee Hounds of Foggy Notion

    ★★★★★

  • Like a Dragon

    ½

  • Idiocracy

    ½

  • xXx: State of the Union

  • Van Helsing

    ★★★

  • Cradle 2 the Grave

    ½

  • xXx

    ★★

  • Signs

    ★★

  • The Mummy Returns

    ★★½

  • Pitch Black

    ★★½

  • The Mummy

    ★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★½

  • Sharpe's Gold

    ★½

  • Star Trek: Generations

    ★★

  • Sharpe's Honour

    ★★★★

  • Sharpe's Enemy

    ★★★★

  • Sharpe's Company

    ★★½

  • Sharpe's Eagle

    ★★★

  • Sharpe's Rifles

    ★★★½

  • Unforgiven

    ★★★½

  • Total Recall

    ★★★★

  • Red Heat

    ★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • The Unbearable Lightness of Being

    ★★★½

  • Highlander

    ½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★½

  • Dune

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Return of the King

    ★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★

  • The Lord of the Rings

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • High Plains Drifter

    ★★

  • Silent Running

    ★★★½

  • A Touch of Zen

    ★★★★

  • Red Lion

    ★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • Marketa Lazarová

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★