Sort by

kay has logged 144 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stomp the Yard

Stomp the Yard

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Makala

Makala

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry