Sort by

Katie has logged 236 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol Support Group

Carol Support Group

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Souls of Totality

Souls of Totality

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Married by Christmas

Married by Christmas

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Deliver Us from Eva

Deliver Us from Eva

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Two Can Play That Game

Two Can Play That Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry