Sort by

Steve has logged 1,304 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mrs. Claus

Mrs. Claus

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Prancer

Prancer

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Yellowstone Aflame

Yellowstone Aflame

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Holiday Inn: The New Irving Berlin Musical - Live on Broadway

Holiday Inn: The New Irving Berlin Musical - Live on Broadway

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic II

Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic II

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Disney Parks Presents a 25 Days of Christmas Holiday Party

Disney Parks Presents a 25 Days of Christmas Holiday Party

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wonderful World of Disney: Magical Holiday Celebration

The Wonderful World of Disney: Magical Holiday Celebration

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christmas Harmony

Christmas Harmony

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Second Act

Second Act

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Yes, Virginia

Yes, Virginia

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From the Heart

From the Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Edit this entry  
19
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Christmas Around the Corner

Christmas Around the Corner

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★
Edit this entry  
19
Jingle Belle

Jingle Belle

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Distant Drummer: Flowers of Darkness

The Distant Drummer: Flowers of Darkness

1972
×
★★½
Edit this entry  
19
The Distant Drummer: A Movable Scene

The Distant Drummer: A Movable Scene

1970
×
★★
Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wonderful World of Tupperware

The Wonderful World of Tupperware

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alert Today - Alive Tomorrow

Alert Today - Alive Tomorrow

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Real Story of Christmas

The Real Story of Christmas

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Mingle All the Way

Mingle All the Way

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ugly Christmas Sweater

The Ugly Christmas Sweater

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Compliments of the Season

Compliments of the Season

1930
×
★½
Edit this entry  
18
CMA Country Christmas 2018

CMA Country Christmas 2018

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The Three Dogateers

The Three Dogateers

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry