K. has logged 322 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
29
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
27
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★
Edit this entry  
25
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ye Olden Days

Ye Olden Days

1933
×
★★★
Edit this entry  
07
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★½
Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry