kscott has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Edit this entry  
01
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek: The Next Generation: Encounter at Farpoint

Star Trek: The Next Generation: Encounter at Farpoint

1987
×
Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
UHF

UHF

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
The People vs. Agent Orange

The People vs. Agent Orange

2020
×
Edit this entry  
28
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Heartworn Highways

Heartworn Highways

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry